Як запобігти укусам отруйних змій

З настанням потепління багато людей відпочивають у лісах, де їх крім приємного проведення часу може очікувати небезпека у вигляді плазунів. У Західній Україні поширені лише чотири види змій – гадюка звичайна, вуж звичайний, мідянка та полоз лісовий, тоді як загалом по Україні – одинадцять видів. Небезпечна лише гадюка звичайна.
Для гадюки звичайної властивий темний колір, забарвлені смужки вздовж спини. Завдяки кольоровій гамі, змії малопомітні у довкіллі (серед листя, трави, чагарників тощо). Форма голови – округло-трикутна з притупленим носовим кінчиком та виступаючими виличними кутами, в яких розташовані отруйні залози. Голова різко відмежована від тулуба. Тіло товсте, до заднього кінця різко звужується, переходить у хвіст.
Для запобігання укусу гадюки:
  • ідучи до лісу одягніть щільні штани, які заправте у високе взуття;
  • будьте особливо уважні перед тим, як ступати у зарослі ями;
  • збираючи гриби чи ягоди користуйтесь палицею, щоб перевіряти зарості;
  • не намагайтеся впіймати гадюку або іншу невідому вам змію;
  • при ночівлі в полі, лісі уникайте розташування біля колоній мишей-полівок та інших гризунів, хащів чагарнику, трухлявих пеньків, дерев з дуплами, біля входу до нори чи печери – улюблених місць полювання гадюк;
  • щільно з акривайте вхід до намету, щоб змія не могла туди заповзти;
  • переміщуючись лісом, полем в темний час доби користуйтесь ліхтарем. Світло відлякує змій і допомагає вам виявити їх на шляху;
  • вирушаючи на сімейний пікнік, риболовлю, збір грибів чи ягід не полінуйтесь провести бесіду з дітьми.
Ознаки укусу гадюки:
Слід від двох отруйних зубів (рідше одного) у виді кровоточивих ранок, віддалених одна від одної на 1-1,5 см. Укуси неотруйних змій мають зовсім інший вигляд: на шкірі помітна дуга з багатьох дрібних подряпин.
У місці потрапляння отрути спочатку відчувається сверблячка, через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк, пухирці, наповнені рідиною, можливий крововилив. Ці ознаки досягають максимуму через 10-12 год. із моменту укусу. Пульсуючий біль у місці укусу, як правило, незначний. Злегка болючі лімфовузли.
Інколи захворювання протікає більш тяжко: хворий блідне, відчуває запаморочення, нудоту, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і непритомність.
Проте, вже через 10-15 годин стан потерпілого стабілізується, а приблизно через дві доби починається швидке зменшення набряку. Через 3-10 днів зникають усі зовнішні прояви хвороби.
Як надати допомогу людині, яку укусила змія:
Протягом 5-10 хвилин, закусивши зубами шкіру, енергійно відсмоктувати або витиснути отруту з ранок, спльовуючи кров, але в жодному разі не ковтайте її. Рот при цьому бажано періодично прополіскувати водою. Якщо до цього заходу вдатися не пізніше 3-5 хвилин з моменту укусу, то так вдається видалити до 40% отрути, яка не встигла потрапити в кровотік. Але в ротовій порожнині не повинно бути ранок та каріозних зубів.
Продезінфікувати ранки (йодом, одеколоном, горілкою і т.п.) і накласти стерильну, не тугу пов’язку.
Зняти з ураженої кінцівки обручку, браслети, щільний одяг і взуття.
Укушену кінцівку слід іммобілізувати, тобто знерухомити, наклавши шину на найближчі до місця укусу суглоби.
По можливості багато пити. В перші 2 години після укусу варто вжити не менше 3-4 літрів рідини (води, молока, неміцного солодкого чаю);
Переміститися, якщо є можливість, у прохолодне затінене місце.
Здійснювати тривалі переходи по спеці небажано і небезпечно. Краще, якщо вдасться, забезпечити потерпілому повний спокій.
Доставити потерпілого до лікарні.
Після укусу категорично забороняється:
  • піддаватися паніці. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Дихайте повільно і глибоко;
  • накладати на уражену кінцівку джгут;
  • робити надрізи в місці укусу або припікати ранки;
  • обколювати місце укусу розчином марганцевокислого калію (марганцівки) або господарського мила;
  • вживати алкоголь;
  • займатися фізичною працею.
Пам'ятайте:
при зустрічі з людиною гадюка (змія) поводиться тактовно — поступається дорогою або намагається сховатися.
Але будь-який різкий рух з Вашого боку може бути розцінений як агресія.

Завідувач кабінету навчального
(інформаційних технологій) Л.В. Вовдюк
Кiлькiсть переглядiв: 526

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.